Featured Snippets Nedir?

“Sıfırıncı sıra” olarak da bilinen featured snippets en genel şekli ile Google’da yapılan aramalarda sonucun en üst bölümde, bir kutu içerisinde yanıt şeklinde çıkmasıdır. Google üzerinde arama yapan kişilerin aradıkları bilgiye en hızlı şekilde ulaşmaları için geliştirilen bu uygulama mobil aramalarda da geçerli oluyor. Snippet özetleri sitenin sayfasından özel bir program yolu ile alınarak ziyaretçiye gösteriliyor.

Kullanıcıların dikkatini çekmek amacıyla geliştirilen bu uygulamada ilgili sitede yer alan bilgi olduğu gibi, bir değişiklik yapılmadan gösteriliyor. Peki, hangi sitede yer alan bilginin kullanılacağına nasıl karar veriliyor? Konuya dair en çok merak edilen bu sorunun yanıtını da verelim. Googlebot web sitelerde yer alan bilgileri tarıyor ve en açıklayıcı ya da en etkin olan bilginin bulunduğu sitenin içeriğini gösteriyor. Elbette bu sonuç kullanıcı deneyimi ile bir değerlendirme sürecinden de geçiyor.

Featured Snippets Nasıl Belirleniyor?

Kullanıcı deneyimleri de hangi içeriğin “ideal” olduğu notasında belirleyici bir unsur oluyor. Bu arada Googlebot tarafından içeriğin seçilmesi için snippet olan bilginin indekslenmiş olması gerekiyor. Site sahiplerinin ya da internet kullanıcılarının snippets kutucuklarını ve bilgiyi değiştirmesi veya bir müdahalede bulunması da söz konusu olmuyor. Özetle tüm yetkinin Google’a ait olduğunu söyleyebiliriz.

Eğer featured snippet olarak sitenizde yer alan içeriğin gösterilmesini istiyorsanız kullanıcıların sorularına açıklayıcı ve net bir yanıt veren bilginin sitenizde mevcut olması gerekiyor. Ortalama olarak 80 kelimeden oluşan bir içeriğin yer alıyor olması kafi ancak zorunlu değil. Daha uzun bir içeriğin 80 kelimesi de Google tarafından gösterilebiliyor. Fakat içeriğin kullanıcı deneyimi noktasında ideal olması gerektiğini bir kez daha hatırlatalım.

Bu arada söz konusu uygulama istendiğinde devre dışı da bırakılabiliyor. Bunun için <meta name=”googlebot” content=”nosnippet”> etiketi kullanılabiliyor. Ancak bu etiketi kullanırsanız sitenizin arama sonuçlarına dair snippetlerin tümünü devre dışı bırakmış olacağınızı da unutmayın.

Yazar Mert ASLAN
Mert ASLAN

2007 yılından beri birçok farklı web projesi içerisinde yer aldım. Kendi pazarına hakim birçok büyük markanın SEO projelerini yürüttüm ve yürütmeye devam ediyorum.


DETAY