Google AMP Nedir?

Google’ın web site sahiplerine yaptığı sürprizlere yetişmek mümkün değil. Son sürpriz AMP yani nam-ı diğer Accelerated Mobile Pages oldu. Üstelik AMP aktif bir şekilde kullanılmaya başlandı bile… Bu kavram mobil sayfaları yakından ilgilendiriyor. Çünkü webmaster tool üzerindeki yerini çoktan almış olan mobil AMP’nin kullanılması gerekiyor. Peki, nedir bu AMP ve nasıl kullanılıyor? Hemen mercek altına alalım!

AMP ( Hızlandırılmış Mobil Sayfalar)

Öncelikle “hızlandırılmış mobil sayfalar” anlamına gelen AMP’nin bir framework çalışması olduğu bilgisini aktarmakla başlayalım. “Google neden böyle bir çalışma yaptı ki” noktasındaki merakınızı da giderelim; amaç web sitelerin mobil cihazlarda daha hızlı çalışmasını sağlamak! Aslında bu çalışma proje formu ile Github üzerinde görülüyordu. Aktif şekilde kullanılmaya başlanmış olsa da Open Source tarafından bu projenin geliştirilmesi için çalışmalara devam ediliyor.

Elbette AMP hakkında Google’dan bir açıklama geldi. Google News’in de dahil olduğu ürünlerin AMP HTML’den geçirildiği bilgisi de bu açıklamada yer aldı. Bu açıklamaya “risk” kanadından bakacak olursak,  mobil sayfalar kanadını dikkate almayan web siteler için mobil bazda büyük ve bir o kadar nahoş sürprizler bekliyor dememiz yanlış olmaz. ayAslında bu çalışma şaşırtıcı olmadı. Çünkü Google’ın son dönemde mobile daha fazla önem verdiğini zaten ayyuka çıkmıştı.

Şimdi size önemli bir bilgi daha aktaralım. AMP, Twitter, Google, Pinterest, Wordpress, Chartbeat, Parse, Analytics, Linkedin ve Adobe gibi çok sayıda teknoloji şirketi ile anlaştı ve dolayısıyla HTML sayfalarına bir entegrasyon yapılması için kollar çoktan sıvandı. Entegrasyon noktasında yapılan test aşaması Google tarafından bitirildi. Bu nedenle webmaster tools üzerindeki yerini aldı ve kullanılmaya da başlandı.

İyi, Ama Neden?

Elbette AMP birden bire webmaster tools aracına eklenince, ardı ardına akıllarda onlarca soru işaretinin oluşması da gayet normal. En önemlisi ise neden Google tarafından buna gerek duyulduğu oluyor. Az önce kısa değindiğimiz gibi mobil sitelerle ilgili doğan bir ihtiyaç doğrultusunda AMP doğdu. Mobil sitelerin performansında ciddi bir düşüş yaşandığını, konunun takipçisi olanlar bilir. Http istekleri gün geçtikçe artıyor. Haliyle mobil kullanım hızla artarken, Google tarafından bu kullanıcı isteklerine kayıtsız kalınması da beklenemez. Haliyle Google AMP bir anlamda arama motorunun imdadına yetişti de diyebiliriz. Zira entegrasyon testinin tamamlanması ve webmaster tools aracına eklenmesi, farkındaysanız baş döndüren bir hızla gerçekleşti.

Google AMP’de üçüncü taraf JavaScript ile HTML taleplerine ve kodlarına yer verilmediği bilgisini de sizlere aktarmak isteriz. CSS kodlarında durum da pek farklı değil. İnanılmaz düzeyde kısıtlanmış durumda ve kullanıcılara hız sunmak adına bu kısıtlama yapılıyor. Mobil kullanıcıları memnun etmek için yapılan bir ön çalışma olduğu yönünde yorumlar da alı başını gitti… “Devamı gelecek” beklentisi ise çoktan doğru ve yeşerdi. Yakın zamanda hızlandırılmış mobil sayfalar bazı dengeleri alt üst edebilir.

Google AMP Nasıl Kullanılıyor?

Bu değişimin yarattığı dalgalanmaları bir kenara bırakarak konumuza dönelim. Öncelikle web sitenize AMP kurulumu yapmanız gerekiyor. Zira zor değil çünkü webmaster tools üzerinden zaten yönergeler ile yönlendiriliyorsunuz. Wordpress alt yapısı olan web siteler için  Eklentiler kısmı ile bu işi çözebilirsiniz. Kısa bir süre (1 hafta gibi) sonrasında AMP linkleri indeks de almaya başlıyor

Farklı alt yapıya sahip siteler yapmanız gereken işlemlere buradan ulaşabilirsiniz.

Ek olarak Canonical kodlarımızı unutmayalım !

Web sayfalarının standart veya AMP sürümleri olabilir. Sayfaların Her iki versiyona sahip olacak şekilde oluşturulması daha doğru olur.

 

Eğer bir sayfanın hem standart hem de AMP sürümü var ise aşağıdaki yolu mutlaka izlemeliyiz. Aksi taktirde içeriklerimiz tamamen kopyaya düşebilir.

 

Standart sayfaya aşağıdaki kodu ekleyerek sayfanın AMP versiyonunun olduğunu Google’a bildireceğiz:

 

<link rel=”amphtml” href=”https://www.example.com/amp-sayfa” />

 

AMP sayfasına aşağıdaki kodu ekleyeren standart sayfadan referans vereceğiz:

 

<link rel=”canonical” href=”https://www.example.com/sayfa” />

 

Sadece AMP Sürümlü sayfaya sahip isek şağıdaki kodu eklemeyiz.


<link rel=”canonical” href=”https://www.example.com/amp-sayfa” />

Yazar Mert ASLAN
Mert ASLAN

2007 yılından beri birçok farklı web projesi içerisinde yer aldım. Kendi pazarına hakim birçok büyük markanın SEO projelerini yürüttüm ve yürütmeye devam ediyorum.


DETAY