Google'da Yerel Sıralama Nasıl Yükseltilir?

Önce yerel sonuçlar nedir sorusundan başlayalım. İnternet kullanıcıları, bulundukları yere yakın olan bir işletmeyi ya da yeri aradıklarında çıkan sonuçlar, yerel sonuçlardır. Bu arada yerel sonuçlar Google Haritalar üzerinden yapılan aramalarda da görülüyor.  Elbette bu sıralamada yer almak için işletme ya da yerlerin lokasyon bilgisinin eklemiş olması gerekiyor. Hemen şimdi işletmenize dair bir arama yapabilirsiniz. Eğer arama sonucunda işletmenizi bulamadıysanız, mevcut bilgiler üzerinde bazı değişiklikler yapmanız gerekir.

“Yerel Sonuçlarda İşletmemi Bulamadım”

Yerel sonuçlarda işletmenizin görüntülenmesi için işletmeye yakın bir bölgede bu aramayı yapmış olmanız gerektiğini hatırlatalım. Radikal bir örnekle duruma açıklık getirecek olursak, sizlere şöyle bir örnek verebiliriz. Ankara’da bulunan işletmeniz, Konya’da yapılan aramada elbette görüntülenmez. Çünkü Google belirli bir km mesafede olan işletmeleri yerel sonuçlarda gösteriyor. Bu yüzden işletmenizi bulamadıysanız önce ne kadar yakın bir yerde arama yaptığınızı gözden geçirin. Eğer yakında yaptığınız aramada da görüntülenmiyorsa bu defa rotanız “Google Benim İşletmem” olacak!

Google Benim İşletmem uygulamasında bazı işlemleri kesinlikle yapmanız ve bazı bilgileri de girmeniz gerekiyor. Bu bilgileri zaman zaman güncellemenizde de fayda olur. Hem aramalarda hem de Google Haritalar üzerinden yapılan aramalarda işletmenizin görünürlüğünü de sağlamış olacaksınız. Google Benim İşletmem kaydınızda neler yapmanız gerektiği konusuna geçelim.

Verilerinizi Eksiksiz Girin!

Google’da yapılan aramalarda, Google tarafından en ilgili olan sonuçların gösterildiğini unutmayın. İşte bu yüzden işletmenize dair verileri kaydetmeniz gerekiyor. Bu sayede otomatik eşleşme sağlayarak işletmenizin aramada görünür olmasını sağlamanız şart. Örneğin adres bilgisini girmiş ve lokasyon eklemiş olabilirsiniz. Ancak çalışma saatleri bilgisini de eklemeniz gerekiyor. Açık adres, telefon numarası, hizmet kategorisi gibi alanları da eksiksiz ve hatasız şekilde doldurun.

Konumu Doğrulama Nasıl Yapılır?

Bu bilgileri girdiğinizde 14 gün içerisinde konumunuzu doğrulamanız sizden istenecek. İşte bu noktada akıllar biraz karışabilir. Doğrulamayı nasıl yapacağınız konusunda daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayın.

Çalışma Saatlerini Neden Girmeliyim?

Google öncelikle arama yapılan saatlerde açık olan işletmeleri gösteriyor. Yerel sonuçlarda sıralamanızı yükseltmeniz adına çalışma saatleri bilgisini girmeniz büyük önem taşıyor. Ayrıca amacın arama yapan kişiyi işletmeye çekmek olduğunu unutmayın. Arama yapılan saatte açık olup olmadığının bilinmemesi, kişinin işletmeye gitme kararı almasını önler. Bu bakımdan da çalışma saatleri bilgisini uygulamaya kaydetmeniz gerekiyor.

Yorumları Yanıtlamak Önemli mi?

Her daim müşteri ile olan iletişim önemlidir. Bu yüzden yapılan yorumlara, sorulan sorulara yanıt vermeniz gerekiyor. Ayrıca işletmenize dair gelen olumlu yorumların işletmelerin görünürlüğünü de yükselttiğini unutmayın. Daha fazla yorum, daha üst sıralarda görünmek demektir. Olumlu yorum alabilmeniz için hizmet kaliteniz önemli! Fakat aynı zamanda gelen yorumlara da yanıt vermeniz önem taşıyor. Peki, yorumları nasıl okuyacak ve yanıtlayacaksınız? Yanıt için buraya tıklayın.  

Fotoğraf Ekleme Nasıl Yapılır?

İşte, Google Benim İşletmem sisteminde en çok ihmal edilen konuya geldik; fotoğraf ekleme. Evet, bu da önemli bir detay! Mutlaka fotoğraf eklemeniz gerekir. Doğru fotoğraf ve ilgi çeken bir fotoğrafın bir mıknatıs gibi müşterileri işletmenize çekeceğini unutmayın. Fotoğraf eklemek sandığınız kadar zor değil. Nasıl yapacağını bilmeyenleri de buraya alalım, tıklayın.

Yerel Sonuçlarda Sıralamanın Belirlenmesi

Sıralamada geçerli olan kıstaslar uzaklık ve önemdir. Arama yapılan yere en yakın olan işletmelerin sıralamada üstte çıktığı bilgisini aktaralım. Ancak bazı durumlarda Google arama sonuçlarında, daha uzakta olan bir işletme bilgisini ilk sırada da çıkarabiliyor. Yani tek kriterin mesafe bilgisi olduğunu düşünmeyin. Aramada işletmenin ne oranda eşleştiği bilgisi de belirleyici bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Eğer bilgilerinizi iyileştirir ve güncellerseniz, sıralamada yükselme olasılığınız da artar. Bu arada arama konum bilgisi kullanılmadan da yapılabilir. Bu durumda işletme bilgilerinde lokasyon dışında kalanların kullanılacağını unutmayın. Tüm bilgileri eksiksiz girmenizi önermiştik, nedenini şimdi daha iyi anladığınızı umuyoruz.

Yerel Sıralamada “Önem” Ne Anlama Gelir?

Önem aslında işletmenin ne kadar bilindiği ya da ne oranda popüler olduğu anlamına gelir. Müzeler, popüler oteller, tanınmış olan mağazalar Google yerel sonuçlarda daha önemlidir. Peki, önem noktasında belirleyici unsur ne? Bu soruya da hemen yanıt verelim. Google tarafından internetten edinilen bilgiler, önemde belirleyici oluyor. İşletmenize dair internette çok sayıda bağlantı, makale, dizin, yorum ve benzeri veriler varsa, işletmeniz önemlidir. Eğer yoksa bu durumda önem kriterine takılıp kalabilirsiniz. İşletmenize puanın yüksek olması da yine önem kriterleri arasında yer alıyor. SEO çalışmaları ile önem noktasında işletmenize değer katabilirsiniz. Elbette bu durum yerel sonuçlara da yansıyacaktır. Genellikle akıllara gelen soru, ödeme yaparak önem sıralamasında yükselmenin mümkün olup olmadığıdır. Ancak böyle bir şansınız yok. Ödeme yaparak işletmenizi daha önemli gösteremezsiniz. Sonuç olarak tek yön SEO ve ancak SEO çalışması ile işletmenizin önem kriterine uygun bir form kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Yazar Mert ASLAN
Mert ASLAN

2007 yılından beri birçok farklı web projesi içerisinde yer aldım. Kendi pazarına hakim birçok büyük markanın SEO projelerini yürüttüm ve yürütmeye devam ediyorum.


DETAY