GOOGLE Güncellemesi,  Descriptionlar Artık Daha Uzun!

Google, arama sonuçlarında görünen her bir sonuç ögesine "snippet" adı verilmektedir. Bir snippet, üç alandan oluşur. Mavi, üst yazı kısmı başlık alanını, yeşil kısım URL'i ve en alttaki beyaz arka plandaki yazı ise site içeriğinin ne ile ilgili olduğunu gösterir. Snippetlerdeki, açıklama yani description alanları, içeriğin ilgili olduğu anahtar sözcükleri içerirken doğal yapısını ve kullanıcıya fayda sağlama amacını koruyor olmalıdır. Yıllar süren bir zaman dilimi içinde ise descriptionların en fazla 160 karakter ve 88 piksel uzunluğunda olabileceği gözlemlenmiş olsa da bu durum artık değişmiştir. Google, geçtiğimiz hafta getirdiği bir güncelleme ile resmi bir açıklama yapmasa bile descriptionların artık daha uzun bir şekilde görülüyor olmasını sağlamaktadır.

Yeni Description Güncellemesi Ne Şekilde Değişiklikler Getirdi?

Yeni güncelleme ile artık descriptionlar 160 harf ile değil iki katı olan 320 harf sınırına sahiptir. Piksel kapasitesi de buna göre artmış olup descriptionlarını güncellemeyen site sahipleri, sitelerinin snipetlerinde de kendi yazdıkları descriptionlar artık kısa olarak algılanacağı için doğrudan sitelerinin içeriğinden otomatik çekilen bir rast gele içerik sergiliyor olabilirler. Bu durumun düzeltilmesi için daha düzgün descriptionlar yazılması gerekmektedir. Peki, Google bu güncellemeyi yapmayı neden gerekli saymış olabilir? 

Anahtar söcüklerle oynanarak bazı faydasız içeriklerin ya da daha az faydalı içeriklerin, faydalı olanların önüne geçmesi ile Google, site sahiplerine içeriklerini daha iyi tanımlamaları için şans sunmuş olabileceği gibi bazı arama sonuçlarına zaten doğruca içerikten descriptionu doldurmaktadır. Bu yüzden belli olmaktadır ki Google, kaliteli içerikle kalitesiz içeriği ayırt etmek için description uzunluğunu arttırarak, doğal olmayan cümlelerin açığa çıkabileceği ve aynı konunun farklı kılcal alanlarında yazılmış olan makaleler ile arama sorgularını daha iyi eşleştirmenin de bir yolunu da bulmuş olmaktadır. Bununla birlikte, makalemizin ana içeriğinde, konu ile ilgili olarak kendi sitemiz üstünde yaptığımız denemeyi de inceleyebilirsiniz.

Google'ın halkla ilişkiler alanında çalışan ve kullanıcılar ile google arasında bağlantı kuran Danny Sullivan şu açıklamayı yapmıştır.

Yazar Koray GÜBÜR
Koray GÜBÜR

SEOPerf Specialist


DETAY