Google MyBusiness İçin Sorular ve Yanıtlar Özelliği Eklendi

Google Mybusiness, internet kullanıcıları arasındaki potansiyel müşterilerinizin sahip olduğunuz firma özelliklerine ya da konumuna göre sizi bulabildiği, firmanız hakkında bilgi edinebildiği bir uygulamadır. Google Mybusiness'ın temel amacı, sektörlerdeki firmalar hakkında kullanıcıya bilgi sunarken onların fiziksel konumunu belirtmektir. Firmanın, sektörü, türü, aldığı yorumlar ya da size olan yakınlığı ile bağlantılı olarak Google Haritalarda size çeşitli seçenekler sunan Google Mybusiness, aslında Google Haritaların bir alt uygulamasıdır ve ücretsizdir. En büyük üstünlüklerinden birisi, internet sitesi olmayan işletmelerin de faydalanmasına izin verirken, ücretsiz olmasıdır, bununla birlikte, kullanıcılar işletmeleri yorumlayabilir, puan verebilir, buna göre dahi  Google Haritalarda belirli sektörlerde ve bölgelerde bir rekabet oluşur. Oluşan bu rekabet, Google'ın son uygulaması olan Sorular ve Yanıtlar ile daha da artacağa benziyor.  

Yeni uygulamaya göre, Google, Sorular ve Yanıtlar şeklinde bir eklentiyi, Google Haritalardaki işletmeler için getirmiş ve kullanıcı hizmetine sunmuş görünüyor. Kullanıcılar işletmeniz hakkında, buradaki alandan sizlere soru sorabilecek ve siz de cevaplayabileceksiniz. Google Haritalar uygulamasının yüklü olması, kullanıcıların size sorduğu soruların otomatik olarak bildirim şeklinde telefonunuza gelmesi için gereklidir. Bununla birlikte, kullanıcılar verdiğiniz cevapları yorumlayabilecektir, ayrıca yorum yetkisi ile de cevaplarınıza değerlendirmeler daha somut olarak da yapılabilecektir.

Diyelim ki bir restorant işletiyorsunuz ve müşterilerinizden birisinin bazı yiyeceklere alerjisi var, bu durumda, bazı yiyeceklerle ilgili sorular size sorulabilir, bu sorular ve cevapları Google dizinine kaydedilir. Sonraki aşamada, bütün bu kayıt edilen sorular ve yanıtlar, Google Haritalarda ve Google Arama Sonuçlarında da işletmenizi yansıtacak şekilde, Google kullanıcılarına daha iyi seçenekler sunmak için hizmet sunacaktır. Google günümüzde giderek bir arama motorundan ziyade yaşam koçu ya da hayat rehberi olma yolunda ilerlemektedir. Hangi restoranta gidebileceğinizden, hangi kafede fiyatların daha uygun olduğundan ya da hangi sinema salonunda biletlerin daha ucuz olabileceğine kadar her türlü günlük yaşantınıza dair etkinlikleriniz için size kolaylık sağlamayı amaçlayan bir yapıya bürünmektedir.

Google Sorular ve Yanıtlara ait bazı temel kurallar da belirlenmiştir, örneğin sorularınızın, soru formatında olması gerekmektedir. Herhangi bir düz cümle kabul edilmemekte ve spam olarak kabul edilmektedir, bununla birlikte sorular ve yanıtlar içerisinde çeşitli şikayet et ve bildir butonları da bulunmaktadır. Her şeyi il görünmektedir ki Google, giderek ayrıntıları ve kapsamı artan kullanıcı dostu bir yapıya bürünmektedir, eğer firmamız için çeşitli sorularınız olursa, Google'ın getirdiği bu yeni özellik ile cevaplamaktan mutluluk duyarız.

Yazar Koray GÜBÜR
Koray GÜBÜR

SEOPerf Specialist


DETAY