İngilizce Sitelerin SEO Çalışması Nasıl Olmalı?

Arama motorlarında web sitelerin üst sıralarda yer alması için gerçekleştirilen SEO çalışmalarının kendi içerisinde de bir dinamiği bulunuyor. Ancak biz bu konumuzda, söz konusu dinamikleri Türkiye açısından değil, yabancı siteler açısından ele alacağız. Uluslararası platformda yapılacak olan SEO çalışmalarında hangi noktaların önemli olduğunu ve hangi dinamiklerin etkin bir unsura dönüştüğünü detayları ile ele alarak bazı ipuçları aktaracağız. Konuyu uzatmadan, yurt dışı SEO çalışmalarına girişimizi yapalım.

Alan Adı Uygun mu?

Çok sayıda SEO uzmanı, alan adının SEO çalışmalarında etkin bir unsur olmadığını düşünür. Aslında doğrudan bir etkinlikten söz edilemez fakat dolaylı açıdan alan adı uygunluğu yurt dışı SEO çalışmalarında hatırı sayılır bir önem arz ediyor. Bu önem de alan adı uzantısının siteye ulaşabilme noktasında etkili olmasından doğuyor. İngilizce bir web siteden söz ediliyorsa, arama motorunda listelenmesi için doğru alan adı uzantısına sahip olması gerekiyor. Zira yurt dışı SEO çalışması konusuna alan adı ile giriş yapmamızın nedeni de budur.

Bilmeyenler için açıklayalım, alan adı kullanımı iki farklı şekilde oluyor. Bunların ilki üst katman alan adlarıdır. Bunlar ccTLD (tr, co, de vb.) olarak örneklendirilebilir. Diğeri ise genel üst katman alan adlarıdır ki gTLD (com, org ya da net vb.) olarak örnek verebiliriz. Şayet yurt dışından da ulaşılır olmak gibi bir hedefiniz yoksa ilk grupta yer alan üst katman alan adlarını kullanabilirsiniz. “Yurt dışından da ziyaretçi çekeyim” düşünceniz varsa diğer grupta bulunan alan adını seçmelisiniz. “Bu işte bir terslik var” düşüncesine kapılmayın, yok! Çünkü ülkelere ait olan alan adları, uluslararası aramalarda arama motorları tarafından listelenmiyor. Bu bilginin ardından taşlar yerine oturduysa, URL yapısı konusuna geçebiliriz.

URL Yapısına Dair Strateji

Belki de en çok kafa yormanız gereken husus URL yapı stratejisidir. Çünkü site kullanılmaya başlanmadan, doğru stratejiyi belirlemelisiniz. “Kervan yolda düzülür” felsefesinden, kati olarak uzak durmanız gerekiyor. Site yayına geçtikten sonra URL altyapısında bir düzenleme yapmanız büyük sıkıntıları doğurabilir. Bu yüzden önce kervan düzenine karar vermeli ve sonrasında yola çıkmalısınız. URL yapısı ülkelere ya da dil seçeneklerine göre değişebildiğinden URL yapısının da bu doğrultuda bir strateji üzerine belirlenmesi gerekiyor. Peki, nelerin üzerinde durulmalı? Aslında onlarca seçenekten söz etmek güç… Zaten birkaç alternatifiniz var.

Seçenek 1:

Her dili farklı klasörlere ayırabilirsiniz. Mevcut olmasını istediğiniz dillerin tümünü bir tane alan adı dizini içerisinde kullanabilirsiniz. Buna bir örnek verirsek, daha iyi şekillenecek.

  • com/tr
  • com/de
  • com/fr

Bu metot kolay erişim anlamına da geldiğinden yapılacak SEO çalışmasında da meyvesini yiyebileceğini bir yöntemdir. Her alan adı SEO konusunda ülke lokasyonunda değerlendiriliyor ki bu da lehimize bir durumdur. Türkiye’de SEO başarılı olduğunda, “de” uzantısına da yansır.

Seçenek 2:

Bir diğer seçeneğiniz daha var; her dil için ayrı alan adı kullanılması… Yani şöyle: 

  • com.tr
  • fr
  • de

Aslında farklı bir noktada da SEO hususunda bu metot meyve veriyor. Çünkü arama motoru botları söz konusu konumlar arasında gayet kolay ayrım yapabiliyor. Yani botlar site sıralaması noktasında bir sorun yaşamıyor. SEO bakımından her alan adı farklı değerlendiriliyor. Bir diğer meyve de site yüklenme hızının daha iyi olması… Yerel sunucuda barındırıldığı için hem daha hızlı yükleniyor hem de kullanıcı için daha güvenilir olduğuna dair bir izlenim uyandırıyor.

Seçenek 3:

Birden fazla sayıda alt alan adı kullanımı da üçüncü seçenek olarak karşınızda! Örneğin;

  • ru.Example.com
  • en.Example.com
  • de.Example.com

Elbette farklı kullanıcıların hedeflendiği bir alt alan adı oluşturulmasından söz ediyoruz. Aklınıza gelen soru şu olmalı; “SEO bakımından meyvesi nedir?” Meyvesi yok. SEO bakımından bu seçeneğin bir artısını göremezsiniz. Keza bu nedenle pek kullanılan yöntem değildir.

Dile Uygun Site İçeriği

Site içi sayfaların dile uygun olduğunun çok önemli olduğunu tartışmaya gerek yok. Sitedeki sayfalar ve tüm alanların dili, hedeflenen ülkenin diline elbette ki uygun olmalıdır. Bu noktada çeviri yapılarak düzenlemenin gerçekleştirilmesi en pratik yol olarak karşımıza çıkıyor. Çeviri konusunda profesyonel yardım almanızı öneririz. Google çeviri uygulaması kolay yol gibi görünüyor ancak ileri vadede sıkıntı doğurabilir. Bu yüzden tercüme hizmeti almak daha sağlıklı bir seçenek oluyor.

Dil Biçiminin Kullanımı

Altının çizilmesi gereken bir diğer unsur da dil biçimi kullanımı oluyor. Ülkenin dil biçimi kodlamalarının kullanılması gerekiyor. Örneğin HTML dil biçimi arama motorlarında sayfanın hangi dilde yazıldığını ya da hangi dillere çevirisinin olduğunu bildiriyor. SEO açısından faydalı olabilmesi için sitedeki mevcut içeriklerin konusunun ve diğer dillerde aynı içeriğin hangi URL’de olduğunun belirtilmesi gerekir. Arama motorlarının botları bu durumda daha kısa sürede tarama yapar ve indeksler. Bu arada HTML kodlamasını yaparken eğer sayfada dil çeşitliliği mevcut ise “hreflang”1 bağlantı öğesini mutlaka kullanın. Bu öğe bir dile referans olduğunu arama motoru botlarına bildiriyor. Bu da sıralamada ve indekslemede lehimize sonuçlar doğuruyor. Bu durumda URL şöyle görünür:

www.example.com/en/

www. example.com/de/

Bu şekilde bir biçimleme yapabilmeniz için de “header” bölümünü kullanarak, çeviri olan sayfaların hepsine şu kodlamayı ekleyebilirsiniz.

 

Her bir dil için bu kodlamayı yapmanız gerekiyor. Verdiğimiz örnekte bağlantıların hepsinin aynı alan adındaki URL bağlantısını hedeflediği konusunda uyaralım. Bu nedenle “href” değeri olarak relative olarak belirtiliyor. Bu bağlantıyı yapmanızın ardından çalışır şekle de getirmelisiniz. Bunun içi de her sayfanın aynı içeriğe sahip diğer dil sayfalarına bağlantısının verilmesi de gerekiyor ki bu sayfalara kendisi de dahil edilmelidir.

Yazar Mert ASLAN
Mert ASLAN

2007 yılından beri birçok farklı web projesi içerisinde yer aldım. Kendi pazarına hakim birçok büyük markanın SEO projelerini yürüttüm ve yürütmeye devam ediyorum.


DETAY