Mobil Site Hızını Sorun, Google Lighthouse Söylesin!

Mobil uyumlu web site tasarlamak kolay ancak sitenin hızını ölçümlemek de bir o kadar zordur. SEO alanında çok sayıda kişinin en çok zaman ayırdığı husus, mobil site hızını ölçerek iyileştirme çalışmaları yapmak oluyor. Çoğu zaman sayfa hızını doğru şekilde ölçmek için ayrılan zaman, sayfa hızı iyileştirme çalışmalarına ayrılan zamanla rekabet edebilecek kadar uzayabiliyor. Elbette site ve sayfa hızlarını görmenizi sağlayabilecek çok sayıda araç mevcut. Ancak en gerçekçi sonuçları görme peşindeyseniz, yeni bir araca sıcak bakmanız gerekir. Bu noktada devreye Google Lighthouse giriyor.

Nedir Bu Google Lighthouse Dedikleri?

Yeni tanışanlar için biraz bilgi verelim. Google tarafından geliştirilen bu araç aslında Progressive Web Apps denetlemesini hızlı bir şekilde yapabilmek amacına hizmet diyor. Denetlemeyi de 4 konuda değerlendirme şeklinde gerçekleştiriyor. Bu 4 konu:

  • Erişilebilirlik
  • Performans
  • Progressive Web Apps
  • En iyi yöntemlerin gelişmiş listesi

Bu 4 değerlendirmenin bir arada sunulması, sadece site hızına ya da performansına değil, sitenin kalitesine dair de bilgi edinmenize olanak tanıyor. Diğer araçlar ile kıyaslandığında daha avantajlı bir seçenek olduğunu görebilirsiniz. Çünkü site hızı kavramı kullanıcı deneyiminden uzak düşünülemez.

Konuya farklı bir açıdan yaklaşmanızı isteyeceğim. Dünya genelinde 3G ve altında bir hızla mobil bağlantı söz konusudur. 4G bağlantısı ile mobil sitenize bağlanıldığını varsayalım. Kullanıcının bağlantı hızı ne olursa olsun, sitenin “yavaş açılıyor” algısı yaratmasını istemeyiz. Çalışmalarında hız konusuna yeterince eğilmiş olanlar, saniyelerin değil, saliselerin dahi ne kadar mühim olduğunu zaten bilir. Bu konuda hepimiz hemfikir olduğumuza göre Google Lighthouse farkına değinebiliriz.

Google Lighthouse aracı, az önce değindiğimiz değerlendirmeyi yaparken minimumu baz alıyor. Yani güçsüz bir cihaz kullanıyor ve 3G bağlantısı ile mobil siteye erişiyor. Amacın gerçekçi bir sonuç alabilmek olduğunu tahmin etmek zor değil. Hatta gerçekçi sonuç hedefi kapsamında paket kayıpları da söz konusu oluyor. Yapılan testin neticesinde hem skor bilgisi hem de tavsiyeler alıyorsunuz.

Pagespeed Insights Aracından Farkı Ne?

Daha önce kullandıysanız bilirsiniz, Pagespeed Insights sitenin hız skoru bilgisine kısa sürede ulaşmanızı sağlar. Ayrıca tıpkı Google Lighthouse gibi iyileştirme önerisi de görebilirsiniz. Fakat şu noktaya dikkat edin; siteyi ne yavaşlatıyor? İşte bu sorunun yanıtında Pagespeed Insights’tan çok fazla veri beklemeyin. Bir noktaya daha dikkat, bu aracın sunduğu önerileri uygulamak pek kolay olmuyor. Pagespeed Insights, ekranın üst kısmında yer alan, sayfaya tıklanması sonrasında içeriğin yüklenme süresine bakıyor. Bir de sayfadaki tüm içeriklerin yüklenme süresini dikkate alıyor. Google Lighthouse, SEO çalışmalarında artık hepimizin daha fazla önem vermesi gereken “kullanıcı deneyimi” noktasını ele alarak test yapıyor. Siteyi farklı bir şekilde ele alarak, sitenin kullanıcıya nasıl ve ne zaman cevap verdiğini inceleyebiliyor.

Google Lighthouse Nasıl Yüklenir?

Chrome’da F 12 tuşuna basın ve Geliştirici Araçlar bölümüne erişin. Buradaki Audit bölümünü kullanarak testi yapabilirsiniz. Aracı aynı zamanda eklenti olarak da kullanabilirsiniz. Eklentiye ulaşmak için tıklayın.

Aracın Node paketi olarak kullanılması da mümkün. Fakat Node ortamında çalışıyor ve DevTools içinde bazı özellikleri çalışmıyor. Bu bilgiyi de sizlere aktarmış olalım. Ayrıca aracı komut satırı üzerinden yüklemek isteyebilirsiniz. Bu durumda “nmp install -g lighthouse” kullanılabilir.

Google Lighthouse ile Test Etme

Araç ile bir test yaptığınızda karşınıza çok sayıda sonuç çıkacak. Haliyle aklınız biraz karışabilir ve anlamakta güçlük çekebilirsiniz. Siteniz için önemli olan bölümü performans sekmesidir. Görmek istediğiniz verileri bu sekmeye geçtiğinizde karşınızda bulursunuz. Asıl görmek istediğiniz öneriler bölümü de performans sekmesinde yer alıyor. Grafik şeklinde bazı sonuçlar da göreceksiniz. Burada renk kodlaması bulunuyor ve yeşil, kırmızı ve turuncu renkteki verilere dikkat edin, en önemli olanlar bunlardır. Zaten aracı birkaç defa kullandığınızda, sonuçları okumanız da kolaylaşacak.

Site Hız Düzeltmeleri

Siteyi Google Lighthouse ile test ettiniz ve performansı gördünüz. Şimdi sırada site hız düzeltme çalışmanız var. Site hızını düzeltmede çok sayıda seçeneğiniz var. Aynı zamanda sitenin hazır hale gelmesi de gereklidir ki bunun için istediğiniz varlıkları CSS ile JavaScript gibi faktörlerdir. İçerik henüz ekranda görünmeden bu faktörlerin yüklenmesi gerektiğini biliyorsunuz. Şayet içerik yüklenmesinde bazı engeller varsa sayfanızı hazır hale getirmeniz de yavaşlar. Engel olup olmadığını bu yolla anlayabilirsiniz.

Sonuç olarak Google Lighthouse sadece istatistiki veriler sunmuyor. Aynı zamanda kullanıcı deneyiminde önemli olan bazı bilgilere de ulaşmanızı sağlıyor. İlk etapta size fazlasıyla karışık gelebilir fakat bu durum gayet normal. Aracın hız ölçümleme amacıyla geliştirilmediğini daha önce belirtmiştik. Bu nedenle sadece hız performansına dair bazı veriler görmeyi beklemeyin. Sadece aracı kullandığınızda performans sekmesine ulaşmanız gerekiyor ki, karşılığında muhteşem veriler aldığınız için bu çabaya fazlasıyla değer. Elbette Pagespeed Insights gibi farklı araçları da kullanabilirsiniz.

Yazar Mert ASLAN
Mert ASLAN

2007 yılından beri birçok farklı web projesi içerisinde yer aldım. Kendi pazarına hakim birçok büyük markanın SEO projelerini yürüttüm ve yürütmeye devam ediyorum.


DETAY