SEO İçin UX Neden Önemli?

SEO ile ilgili olan herkes UX’in önemli olduğunu bilir. Peki, Google algoritmalarının çok daha değişken bir form kazandığı günümüzde, UX SEO için neden bu kadar mühim hale geldi? Bu sorunun yanıtından önce genel hatları ile UX’i mercek altına alalım.

UX Nedir?

User experince kavramının kısaltılmış hali olan UX bilişim dünyasında kullanıcı deneyimi anlamına gelir. Elbette kullanıcıların performanslarını arttırma odaklı olarak düşünüldüğünde artık arama sıralamalarında UX da bir hayli önem kazanıyor. Çünkü makine öğrenimi, arama motorlarına içerik ile birlikte kullanıcı deneyimi noktasında da büyük bir gelişme kazandırdı. Zira UX ve SEO arasındaki yakın ilişki de işte tam bu noktada başlıyor.

Arama motorlarının değişen yeni algoritmaları, içerik kadar kullanıcı deneyiminin de önemli olduğunu bir kez daha vurguladı. Sitelerin kullanıcılara ne açıdan hitap ettiği ve sitede geçirdiği zamandan ne kadar memnun kaldığı genel olarak UX’e de yansıyor. Bir anlamda, ilk izlenimin önemli olduğu gerçeğinin web dünyasındaki yansıması olarak da düşünülebilir. UX verileri de arama motorlarının sıralamasına yansıyor. 

UX ve Kullanılabilirlik

Birbirine en çok karıştırılan kavramlardan biri de UX ve kullanılabilirliktir. Aslında bu iki kavram birbirinden oldukça farklı! Kullanılabilirlik daha çok teknik açıdan kullanılan bir kavramdır çünkü “site teknik bakımdan kullanıcıya ne veriyor” sorusuna yanıttır. UX ise çok daha geniş bir çemberde değerlendirilmelidir. Sitede kullanılan tema, butonlar, içeriklerin yerleşimi, içeriklerin türü, sayfa hızı ya da çoklu pencerenin mevcudiyeti gibi daha kapsamlı bir deneyim değerlendirmesidir. Kullanıcı sitede harika bir tema görebilir ancak sitenin sayfa hızı inanılmaz düşükse, içerikler mükemmel yerleştirilmiş olmasına karşın içerik kalitesi düşükse bu durum UX’te belirleyici olur. Sitede akılda kalan, kaliteli bir görselin olması, içeriklerin daha sade ve okunaklı bir karakter ile siteye eklenmiş olması gibi faktörler kullanıcı deneyimlerinde etkilidir. Amaç mükemmel kullanıcı deneyimini yakalamak ise UX’i etkileyen tüm faktörlerin bir arada değerlendirilmesi de kaçınılmaz olur.

UX’i Geliştirmek SEO İçin Neden Önemli?  

Bu soruya yanıt verirken çok sade ve net bir düşünce akışı içerisinde olmak gerekiyor. Arama motorlarının temel amacını biliyoruz; kullanıcı sorgularında en iyi sonuçları sıralamak! Tüm sıralama algoritmaları zamanla değişse de aslında değişim bu amaç doğrultusunda gerçekleşiyor. Arama motorlarına göre en iyi sonuç ne? En iyi sonuç elbette kullanıcılara en iyi deneyimi yaşatmak! UX bu noktada önemini ortaya koyuyor. Çünkü arama motorlarına göre en iyi sonuç, en kaliteli görsel, en iyi içerik gibi tek bir yanıtı kapsamıyor. Bir bütün olarak kullanıcıya en iyi deneyimi yaşatmaktan söz ediliyor. Google için yapılan aramada, içerik bakımından en iyi sonuç sizin sitenizde mevcut olabilir. Fakat kalitesiz görsel, yavaş sayfa hızı gibi kullanıcıyı mutsuz eden deneyimler arama motorlarının da gözünden kaçmıyor. Dolayısıyla “en iyi sonuç” olmaktan çıkıyor ve sıralamadaki kaderinize razı oluyorsunuz.

Google Bunu Nasıl Biliyor?

Elbette tüm internet kullanıcılarına A sitesinden memnun kaldınız mı, B sitesi beklentinizi karşıladı mı diye sormuyor. Sitenizi ele veren, ziyaretçilerinizin davranışları oluyor. Sitenizde ne kadar zaman geçirdiği, site içi araçları kullanıp kullanmadı, arama motorlarının yaptıkları analizde kullandığı bilgilerden sadece birkaçı… Sitenizin hızı, nasıl bir kodlamaya sahip olduğu, java koduna sitede yer verilip verilmediği, harici bağlantılar, dahil edilmiş bağlantılar gibi onlarca parametre var.

Bu tabloya baktığınızda sitenize tıklayan ziyaretçinin hemen çıkması bir “kabus” gibi görünebilir. Bu noktada ince bir nüans var ve kaçırılmamalı… Kullanıcının hemen siteden çıkması arama motorlarına kötü sinyal olarak yansıyor mu, bunu kontrol etmelisiniz. Çünkü hedef bilgiye hemen ulaşıldığı için de siteden hemen çıkılmış olabilir. Eğer güncel sıralamanızı takip ederseniz ve ok yukarıyı gösteriyorsa, her şey yolunda demektir.

UX ve SEO İlişkisi

Şimdi konuyu toparlayacak olursak UX tek başına bir organik SEO stratejisi olabilir. Çünkü kullanıcıları memnun eden, güvenilir ve arama motorlarının beklentilerini karşılayan bir site olursa, sıralamada kaçınılmaz yükseliş start alacak demektir.

Bütünsel SEO noktasında ise UX yine önemli bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Sitenin iyileştirme çalışmaları titizlikle yapılırsa, mobil uyumu sağlanır, içerik kalitesi yükseltilir, kullanım kolaylığı özelliği kazandırılırsa zaten sitenin UX değeri de yükselecektir. Bütünsel SEO düşünüldüğünde en temel odağınız kalıcı ziyaretçiye ulaşmak ve ziyaretçinin beklentisini karşılamak olmalıdır. Uzun süreli, dikkatli ve yorucu bir çalışma olsa dahi mutlaka web bütünlüğü, beklentiler doğrultusunda sağlanmalıdır.

İyi Ama Nereden Başlanmalı?

Yolunuza ışık tutacak birkaç önerimiz elbette var. Önceliğiniz sayfa hedefleri ve site hedeflerini değerlendirerek başlayın. Hedef ne? Ziyaretçi sitede ne yapacak? Neden sitenize tıkladı? Bu soruların yanıtlarını çok iyi biliyor olmalısınız. Hedef kitleyi tanımazsanız, beklentilerinizi de karşılayamaz ve memnuniyetlerini kazanamazsınız. Hedef kitlenizi analiz ederek tanımanız, attığınız ilk adım olmalıdır.

Ardından hedef kitlenizin gözünden sitenizi değerlendirin. Eğer hedef kitlede siz de olsaydınız, söz konusu siteye neden tıklamış olabilirsiniz? Ne yapardınız? Beklentinizi bu site karşılar mıydı? Vereceğiniz yanıtlar, yapmanız gerekenleri işaret edecek. Bu yüzden empatik yaklaşım sergilemeniz büyük önem taşıyor. Bu seçenek size bir yol haritası olamadıysa ikinci önerimize geçelim.

Sitenizde anket yapın. Gelen ziyaretçilerden sitenizi eleştirmesini isteyin. Bu eleştirileri dikkate alarak gerekli düzenlemeleri yapın. Aslında çok mucizevi bir metot ile ilerlemek gerekmiyor. Sadece verimli bir çalışma ve hız bakımından sorunların tespit edilerek çözülmesi ideal UX değeri için yeterli olacak. Bir de not ekleyelim. Onlarca kaydırma sayfası, çok sayıda açılan pencere sinir bozmaktan başka işe yaramaz ve ziyaretçi siteden çıkar. Ziyaretçiyi sitede tutmak için bu tür yöntemleri denemeyin. Kullanıcı deneyimini hafife almayın!

 

Yazar Mert ASLAN
Mert ASLAN

2007 yılından beri birçok farklı web projesi içerisinde yer aldım. Kendi pazarına hakim birçok büyük markanın SEO projelerini yürüttüm ve yürütmeye devam ediyorum.


DETAY