Site Açılış Hızının SEO Üzerindeki Etkileri

Arama motoru sonuçlarında sıralamaya girmek için binlerce farklı site ile rekabet halindesiniz. Peki ama Google kimi daha üst sıralarda gösterecek? Tabi ki bunun cevabı sadece birkaç cümle içerisinde saklı değil, sıralamada diğer sitelere göre daha fazla avantaj elde etmeniz için internet standartlarına tam uyumlu hale gelmeniz gerekiyor. Bahsettiğimiz bu internet standartları da yüzlerce farklı alt başlıktan oluşuyor.

Bugünkü makalemizde sizin için site hızının SEO üzerindeki etkilerine değineceğiz. Yani daha net bir ifade ile web sayfamızın açılış hızının Google sıralamalarına olan etkisi üzerine konuşacağız.

Google, değerlendirme kriterlerinde tıpkı bir kullanıcı gibi hareket etmeye çalışıyor. Her şeyden önce bu bilgiyi öğrenmeli ve kavramalıyız. Bu sihirli cümlemiz ile ne demek istiyoruz? İnsanlar bir sayfaya girerken çok fazla sabırsız davrandığı için, sayfanın hızlı açılmasını istedikleri için; Google da sizden sayfanızın hızlı açılmasını istiyor.

Kullanıcılar sayfa içerisinde çok fazla sayıda reklam görünce bunalıyor ve o siteyi artık tercih etmiyor. Google da bu yüzden reklam yerleşiminde abartılı hareket eden sitelere öncelik vermiyor. Yani kullanıcılar ne istiyorsa, Google bizden aslında onu talep ediyor. Bu düşünceden yola çıkarak sitemizdeki tüm makaleleri dikkatlice okumanızı rica ediyoruz.

Site hızı kavramı da tam olarak bu düşünce ile değerlendirilmeli. İnternet erişim hızları arttıkça kullanıcıların sayfada bekleme konusunda sabırları giderek azalmaya başladı. Artık Google üzerinde arama yaptığımızda, ilk sırada çıkan sitenin açılması gecikecek olursa kısa sürede sayfayı geriye alıp, ikinci sıradaki siteye tıklıyoruz. Eğer o da geç açılacak olursa yine bir adım geriye dönüyor ve üçüncü sıradaki siteye tıklıyoruz. Ne kadar fazla sayıda kişi ilk sıradaki siteye girip, geç açılma sebebiyle tekrar dönerek bir sonraki siteye geçerse; o oranda ilk sitenin sıralamadan gerilemesi ve ceza yemesi ihtimali artıyor.

Google gerçekten hıza önem veriyor mu?

Belki yukarda belirttiğimiz detayları kafanızda doğruladınız, mantıklı buldunuz. Ancak yine de site hızının Google açısından önemli bir faktör olduğuna emin olamadınız. Bu konuda bir örneğe ihtiyacınız var. Evet, bu noktada en sağlam örneği yine Google'un kendisi üzerinden verelim.

Google üzerinde herhangi bir kelimeyi aratın, size kaç adet sonuç bulduğunu ve bunları kaç saniye içerisinde getirdiğini yazacaktır.

SEO aramasını yaptığımızda karşımıza çıkan sonuç:

 Yaklaşık 473.000.000 sonuç bulundu (0,56 saniye)

Site hızımızı nereden ölçebiliriz?

 Hedefiniz eğer Google üzerinden ziyaretçi edinmek ise tabi ki öncelikli olarak Google servislerini kullanmalısınız. Bu sebeple hızınızı ölçmek için ilk ziyaret etmeniz gereken site "google pagespeed insight" sitesi diyebiliriz.

 https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=tr

 Yukarıdaki adresi ziyaret edip, sitenizi yazarak sorgulama gerçekleştirdiğinizde hangi faktörlerden dolayı sitenizin yavaş açıldığını ve nasıl çözebileceğinizi Google size gösterecektir.

 Sadece bir sayfa değil, tüm sitemiz optimize etmeliyiz

 Site hızının iyileştirilmesinden bahsettiğimizde birçok kullanıcı hemen sitesinin ana sayfasını sorguluyor, gördüğü hataları düzeltip geçiyor. Ancak bu büyük bir hata. Siteniz sadece bir ana sayfadan oluşmuyor, belki yüzlerce belki binlerce farklı alt sayfanız var. Bu sayfalarınız da standartlara uyumlu olmalı ki sitenizin trustrank otorite seviyesi daha yüksek olabilsin.

 Peki binlerce sayfayı nasıl tek tek tarayacağız. Tabi ki tüm sayfaları tek tek taramanızdan bahsetmiyoruz. Her bir farklı sayfa tipini taramalısız. Genellikle ana sayfa, kategori sayfası, ürün sayfası, blog listeleme sayfası, blog detay sayfası, sabit içerik sayfası gibi sayfa tipleri olacaktır. Bu sayfa tiplerinin her birisi için birer adet sayfanızı taratıp karşınıza çıkan her hatayı düzenlemelisiniz.

 Böylece sitenizdeki tüm sayfalarınızda açılış hızını iyileştirmiş olacaksınız; kullanıcılar Google sonuçlarında sitenizdeki hangi sayfaya ulaşırsa ulaşsın hızlı bir şekilde sayfa açılacak ve istediği bilgiye kullanıcı kolayca erişebilecek. Bu da size zamanla trustrank olarak dönecektir.

 Site hızının bir diğer önemli faydası da kullanıcıların sayfaya hızlı erişmesi sebebiyle farklı alt sayfaları gezinmeye yönlendirmesidir. 5-6 saniye açılma süresi olan bir sitede hiçbir kullanıcı ikinci sayfaya girmek istemeyecektir. Bu da site içerisindeki sayfa gezinme oranı üzerinde büyük bir handikap oluşturacaktır. Yani sayfanız hızlı olmalı ki, kullanıcı sitenizde gördüğü ikinci bir sayfaya geçmesi için istekli olsun.

 Unutmayın, eğer google.com.tr üzerinde arama yaptığınızda orası da sonucu 7-8 saniyede verecek olsun; zamanla siz bile artık google kullanmak istemeyeceksiniz. Alternatif arama motoru var mı diye düşünmeye başlayacaksınız. Kullanıcılar bu anlamda hem çok sabırsız, hem de çok gaddar diyebiliriz.

 Son olarak site açılış hızının hemen çıkma oranı üzerinde nasıl bir etkisi olduğuna değinerek konuyu tamamlayalım. Kullanıcılar sayfaya giriş yapmaya çalışıyor, sayfa çok yavaş geliyor ve birkaç saniye sonra kullanıcı da hemen sayfadan çıkıyor. Belki gelen 100 ziyaretçinizden 70 tanesi sabredip bekliyor, ancak 30 tanesi hızlı bir şekilde sayfadan çıkıyor. İşte bu 30 tanesi siteden hemen çıkma oranını bir hayli yükseltiyor. Sitede geçirilen ortalama süreyi de aynı oranda düşürmüş oluyor. Bu da akla bir diğer soruyu daha getiriyor.

 Anasayfa açılış hızım yüksek, ancak sitede geçirilen ortalama süre düşük. Neden?

 Sitenizin açılış hızını kontrol ederken sadece ana sayfayı kontrol etmeyin. Anasayfanızı kontrol ettikten sonra her bir sayfa tipinizi tek tek inceleyin. Bu incelemelerinizde bir sorun çıkmamış ise yapmanız gereken şey şu. Analytics üzerinden açılış sayfaları kısmına gelin, en çok ziyaretçi alan sayfalarınızı tespit edin. Bu sayfalara normal kullanıcılar gibi girmeye çalışın. Her şey sorunsuzken ortalama süreniz düşükse muhtemelen belirli sayfalarınızda sadece o sayfaya özel sorunlar vardır.

Eğer sektör olarak spesifik bir alandaysanız, saat kaç diye soran bir kullanıcının sayfada geçireceği süre zaten saniyelerle sınırlıdır; bu durumda ortalama süreyi artırmak çok çok zor olacaktır.

 Diğer site hızı ölçüm servisleri

 https://tools.pingdom.com/

https://gtmetrix.com/

https://www.webpagetest.org/

https://varvy.com/pagespeed/

 

Yazar Mert ASLAN
Mert ASLAN

2007 yılından beri birçok farklı web projesi içerisinde yer aldım. Kendi pazarına hakim birçok büyük markanın SEO projelerini yürüttüm ve yürütmeye devam ediyorum.


DETAY