Sitenizin Mobil Uyumluluğunu Ve Hızını Ölçmenin Faydaları

Bir sitenin başarılı ve popüler olması için en önemli etkenlerden birisi günümüzde, onun sahip olduğu açılış hızıdır.  Araştırmalar gösteriyor ki bir web kullanıcısı, söz konusu internet sitesi açılmadan önce sadece 4 saniye beklemektedir, eğer süre bundan daha fazla ise bir başka internet sitesine geçiş için çıkış yapmaktadır. Seçici gözü olan kullanıcıları ikna edebilmek ve siteye bağlayabilmek için bu kısa bir süredir. Google ayrıca, mobil uyumluluğu yüksek olan siteleri, üst sıralara taşıyarak ödüllendirmektedir, site hızı ile birlikte tasarımı açısından da bu önemli bir konudur. Site hızı düşük olan siteler de Google tarafından daha düşük sıralara konulmakta ve bu yüzden de daha az trafik çekmektedir. Bu yüzden site sahipleri, sitelerinin hızları ile ilgili tüm konuları iyi bir şekilde çözümlemelidir, bunun için yapılabileceklere dair bazı önerileri, aşağıya sizin için dizimliyoruz.

Google Page İnsights Kullanmak, site hızınızı ölçmek için internetteki en iyi aletlerden birisidir.  Sitenizin açılış hızını ölçmek açısından en anlaşılabilir ve kullanımı kolay araçların da başında gelir. Çözümlemesini yaptırmak istediğiniz sitenin URL’i ekrandaki gerekli boşluğa konularak işlem başlatılabilir. Böylece sitenize dair bir kullanıcı deneyimi ve sitenizin hızına yönelik bir dizi maddeye sahip rapor sunulur. Bazı değişiklikleri yapabilmeniz için açıklamaları olan pencereler ve seçenekler sunulur, neleri yapabileceğinize dair sayısal veriler de sunulur. Her öneri, bir başka öneriye bağlanarak öğretici bir kolaylığa ve seriliğe sahiptir.

Webpage Testini çeşitli sayfaların yüklenim sorunlarını görmek için kullanabilirsiniz. Webpage Test, internetteki çeşitli pek çok alete oldukça benzerdir ancak bazı farklı ve fazladan özellikleri mevcuttur. Sitenizi çeşitli tarayıcılardan ve aynı zamanda mobil tarayıcılardan da test edebilir.  Ayrıca dünya üzerindeki çeşitli konumlardan sitenizin görünüş ve açılış durumunu da denetleyebilir. Bu iki temel özellik, söz konusu aracın asıl popülerlik nedenidir, bu yüzden inanılmaz oranda geniş bir müşteri kitlesine sahiptir. Webpage Test aracı tarafından üretilen raporlarda, sitenizin açılışının başlangıcı ve bitimi hakkında detaylı bilgiler mevcuttur. Cevap verme süresi ile birlikte aynı kullanıcının farklı bir zaman dilimindeki cevap verme ve sayfa açılış hızı bilgileri ile kıyaslamalarını da sunmaktadır.

Bunlarla birlikte, internet üzerinden sitenizin, çeşitli görsellerini, kodlarını ya da tasarımını, sayfalarını denetleyebileceğiniz, ayrı ayrı pek çok araç bulunmaktadır, Google’ın kendi Page Speed Insight hizmeti, Webpage Testi en başarılı ve popüler olanları olduğu için, onlara ayrıca yer vermeyi doğru bulduk. Mobil Uyumluluğunuz, sitenizin açılış hızını, kullanıcıya hizmet verme kalitesini arttırarak özellikle de artan mobil internet kullanımına uyum sağlayarak rakiplerinize göre öne geçmenizi sağlayacaktır.

Gün geçtikçe yaşanan teknolojik gelişmeler ile giderek mobil araçlar ile internet üzerinden alışveriş, arama yapma ve internette geçirilen vakit hızla artmaktadır, eğer hala sitenizin mobil uyumluluğu için bir test ve düzeltme uygulamadıysanız, hala çok geç değil.

Yazar Koray GÜBÜR
Koray GÜBÜR

SEOPerf Specialist


DETAY