Youtube SEO Optimizasyonu

Özellikle dijital pazarlama istatistiklerinde, kullanıcıların videolara daha fazla önem verdiğinin anlaşılmasıyla birlikte rota, YouTube SEO optimizasyonu çalışmalarına çevrildi. Elbette SEO algoritmaları baş döndüren bir hızla değişirken, arama sonuçları üzerinde hakimiyet kurmak da bir o kadar güçleşiyor.

Akıllara takılan ortak soru ise YouTube videolarının nasıl optimize edileceği oluyor. Şimdi Youtube ve SEO ikilisine biraz daha yakından bakalım. Hemen sonrasında bu sorunun yanıtını da sizlerle paylaşacağız.

Youtube ve SEO İlişkisi

Google’dan sonra dünyanın en büyük ikinci arama motoru ve aynı zamanda dünya genelinde internet kullanıcılarının en çok ziyaret ettiği üçüncü web adresi olan YouTube elbette bir arama motoru olarak doğmadı. YouTube, internet kullanıcıları tarafından arama motoruna dönüştürüldü çünkü internet kullanıcıları bu web adresini “arama” yapmak için kullanır hale geldi. Özellikle “nasıl yapılır” şeklinde yapılan aramalar ilk sırada yer alırken, haliyle bu arama yanıt olan videolar da her yıl % 70 oranında artıyor. Bu tablo karşısında SEO uzmanlarının duruma kayıtsız kalması beklenemez.

YouTube ile kıyaslandığında Google bir arama motoru olmasının farkını ortaya koyuyor. Herhangi bir kelimeyi Google üzerinde aradığınızda karşınıza reklam, organik sonuç, video sonuçları ve öneriler çıkar. Web sitelerin amacı da bu sıralamada üst sıralarda konumlanmaktır ki başarılı bir SEO çalışması ile bu konumu yakalamak da elbette mümkün oluyor. Ancak bu başarıyı yakalamanın da sanıldığı kadar kolay olmadığı bilinmelidir. Özellikle de söz konusu, aranma hacmi yüksek olan kelimelerse… Bu durumda Google global bir rekabet sahasına dönüşüyor ve doğru hamleler, hayati önem taşıyor.

Şimdi aynı konuya YouTube üzerinden bakalım. Google ve SEO ilişkisinin daha çetin şartlara sahip olduğunun hepimiz farkındayız. Fakat SEO ve YouTube ilişkisi biraz daha makul koşullar sunuyor. Söz konusu video olduğunda, global rakipler ile rekabet etmek biraz daha kolaylaşıyor. YouTube video optimizasyonu yapmanız, YouTube sonuçlarına yansımakla kalmayıp, Google sonuçlarına da muhakkak yansıyacaktır. Az önce Google arama sonuçlarındaki sıralamaya değindik. Şimdi YouTube arama sonucuna göz atalım.

YouTube üzerinden herhangi bir kelimeyi arattığınızda reklamlar ilk sırada çıkıyor. Web site sahiplerinin yakın markaja alması gereken husus da işte tam olarak bu mecra; yani reklamlar! Elbette reklam belirli bir bütçeyi zaruri kılıyor ve o bütçe sizde yok ise söz konusu mecradan mahrum mu kalacağız? Elbette hayır! Bu durumda site sahiplerinin rotasını SEO uzmanlarına çevirmesi gerekir. Çünkü reklam bütçesi ayırmadan da YouTube ve dolaylı olarak da Google sonuçlarında üst sıraları yakalamak mümkün. Ancak doğru strateji belirlenerek doğru hamleler ile uygulanmalı ve bu da SEO alanında uzmanlık gerektiren bir faktör!

YouTube Kanal Kurulumu

Bir YouTube kanalı kurmak, kolları sıvama noktasında atılacak en mantıklı adım olacaktır. Ardından hedefe yönelik içeriklere sahip olan videolar oluşturulması gerekir. Ancak bir strateji çerçevesinde hareket etmek gerektiğinin de altını çizelim. Örneğin videolarınızın uzunluğu ne olacak, ne sıklıkla yayınlanacak, hedef kitleyi hangi noktada bir mıknatıs gibi çekecek ve videonun kalitesi ne olacak? İşte tüm bu soruların yanıtları bir arada harmanlanarak bir strateji oluşturulması gerekiyor. Strateji oluşturmayı hedeflerinize, deneyimlerinize, hayal gücünüze bırakıyor ve YouTube kanalının nasıl SEO ile uyumlu olması gerektiği konusuna geçiyoruz.

 • Youtube Kanalının Adı ve URL Değişimi

Öncelikle YouTube kanalı kurmadan, markalaşma yönünde stratejiniz genel hatları ile belli olmalıdır. Kullanıcıyı çeken bir arka plan resmi, profil resmi, kanal adı ve aynı zamanda optimize edilmiş URL bu stratejinizin temel faktörleri olacak. Dolayısıyla YouTube kanalınızı da bu çerçevede hazırlamalısınız. Ancak işte bu noktada size bir hatırlatmada bulunmak isteriz. YouTube kanal URL’sinde değişiklik yapmanız için bazı koşullar karşınıza çıkacak. Bu koşullar şöyle:

 • Kanalın abone sayısının 500’den fazla olması gerekir.
 • Kanal, yayındayken 30 günlük geçmişini tamamlamış olmalıdır.
 • Kanalın mutlaka bir simge yüklenmiş olması gerekir.
 • Kanalın mutlaka bir kanal resminin olması gerekir.

Şayet bu 4 koşul mevcutsa, bu durumda Google Plus sayfası üzerinden URL doğrulama ya d değiştirme işlemlerini yapabilirsiniz.

 • Kanalın Anahtar Kelimeleri

Elbette YouTube kanalı için anahtar kelime belirlemiş olmalısınız. Bu kelimeler ve ülke, arama sonuçlarına yansıtan faktörler olacak. Bu yüzden anahtar kelimeleri çok titiz bir çalışma ile belirlemenizde fayda var ki başarı noktasında nedenini daha net anlayabileceksiniz. Söz konusu kelimelerin aranma hacminin yüksek olması zaten gereklidir. Aynı zamanda iş ile ilgili olması gerektiğini de unutmayın. Bu hususta en çok yapılan hata, aranma hacmi düşük kelimelerle üst sırayı hedeflemek oluyor. Evet, daha kolay bir metot ancak size faydası ne olacak? Yani zorunlu istikamet; aranma hacmi yüksek kelimeler… 

 • İlişkilendirilmiş Web Adresi

YouTube kanal optimizasyonunda işte bu husus oldukça mühim. İlişkilendirilmiş web site özelliğine, geliştirilmiş kanal ayarlarından ulaşabilirsiniz. Burada ilgili alana web adresinin eklenmesi gerekir. Şayet ilgili kutucuğu boş bırakırsanız, neden arama sonuçlarına çalışmanızın yansımadığını düşünür durursunuz. YouTube optimizasyonu çalışmanızın üçüncü adımında, ilişkilendirilmiş web adresi eklemeyi unutmayın.

 • Kanal Açıklaması ve Linkler

YouTube kanalının “hakkında” sayfasının da mühim olduğuna dikkat çekmek isteriz. Sosyal medya linkleri, kanal açıklama alanı gibi bölümlerin doldurulması gerekir. Önerimiz kanal açıklamasını uzun tutmanız olacak. Çünkü uzun bir kanal açıklaması ve açıklamada ilgili kelimelerin kullanılmış olması, arama sonuçlarına yansıyor. Burada püf nokta, rakiplerin kullanmadı ancak aranma hacmi yüksek kelimelere de yer vermenizdir. Sosyal medya linkleri de kullanıcıları çekmek için mıknatıs görevini üstlenecek.

YouTube SEO Video Sıralama Etkenleri

Hazırladığınız YouTube videolarının SEO uyumlu olmasını sağlamanız için bazı hususlara dikkat çekeceğiz. Arama sonuçlarına videoların yansıyabilmesi için bu faktörler mühim!

 • Meta Açıklaması

YouTube sıralama etkenlerinde videoların başlığı, açıklaması ve etiketleri başı çekiyor. Etiketler bu üçgende bir tık daha etkili oluyor. Video bilinirliğini arttırmak adına etiket eklerken elinizi bonkör tutun. Tek etiketle yetinmeyin.

 • Videonun Kalitesi

Videonun kalitesi sandığınızdan daha önemli! Bunu kullanıcı deneyimi açısından değil, arama sonuçlarına yansıması bakımından belirtiyoruz. Çünkü YouTube yüksek çözünürlüklü olan videolara sıralamada öncelik veriyor. Özellikle HD formatında videoları, sıralamada öncelikli olan videolardır. Sonuç olarak video hazırlarken HD kalitesi size göz kırpıyor olacak, görmezden gelmeyin.

 • İzlenme, Beğenilme ve Paylaşılma

Video kalitesinin YouTube sıralamasında tek başına belirleyici olduğunu düşünmediniz değil mi? Videoların izlenme oranı, aldığı beğeniler ve paylaşılma oranları elbette bu platformun sıralama etkenleri arasında yer alıyor. Videoya gelen backlinkler sıralamada üst noktaya ulaşma hususunda destekleyici bir nitelik taşıyor.

Bu noktada YouTube kanalında videoyu yayınladıktan sonra sosyal medya hesabından da yayınlamanız, doğru hamle olur. Blog içeriklerine videoyu eklemeniz de yine yapmanız gerekenler arasında yer alıyor. E-mail içeriklerine de video linkinin eklenmesi, daha kolay ve hızlı erişimi sağlar. Farklı bloglara da videonun eklenmesini sağlayarak bu kanadı çok iyi değerlendirmiş olursunuz.

 • Resim ve Kart Ekleme

Videolara tanıtıcı resimler eklemeniz gerekiyor. Bu küçük resimlerin kullanıcı üzerindeki etkisini hafife almayın. Videoların tıklanma oranını ciddi düzeyde arttırıyor. Aynı zamanda kart özelliklerini de kullanmalısınız. Web site trafiğini arttırma noktasında video yöneticisi altından video kartlarını seçin.

Sonuç olarak YouTube SEO çalışmanızda bahsettiğimiz hususların tamamına önem vererek harfiyen uygulamanız halinde başarıyı elde etmeniz ve rakiplerden açık ara önde olmanız zor olmayacaktır.

Yazar Mert ASLAN
Mert ASLAN

2007 yılından beri birçok farklı web projesi içerisinde yer aldım. Kendi pazarına hakim birçok büyük markanın SEO projelerini yürüttüm ve yürütmeye devam ediyorum.


DETAY