Zararlı Linkleri Tespit Etme ve Bağlantıları Reddetme

İnternet sitenizde bulunan link bağlantıları ile ilgili bir konuyu açıklığa kavuşturmak gerekiyor. Sitenize gelen linkler, referans web siteleri olarak değerlendiriliyor. Backlinklerin aslında her daim faydalı olduğu ve Google arama sonuçlarına olumlu bir yansıma yaptığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Daha önce bu acı tecrübeyi yaşamış olanlar iyi bilir; bazen backlink arama sonuçlarına olumsuz da yansıyabilir ve sıralamada gerilere düşmeniz sonucunu doğurabilir.

Bu deneyimi yaşamamak için atılması gereken ilk adım elbette, siteye gelen bağlantıların düzenli olarak kontrolden geçirilmesi oluyor. Şayet kontrol sırasında zararlı olabileceğini düşündüğünüz bir link ile karşılaşırsanız, bu bağlantıyı reddedin. Ancak bir noktaya daha dikkat çekmek gerekiyor. Bildiğiniz gibi Google algoritmasını geliştirmek adına sürekli yeniler. Yeni algoritma ise daha önce sıralamaya olumlu yansıma yapan bir backlinkin bu kez olumsuz bir etkide bulunmasına sebebiyet verebilir. Özellikle manüelde filtrenin sitenizi yakalaması sonucunu da doğurabilir.

Biraz daha niyetimizi kötüleştirerek bu durumu değerlendirirsek, anti seo kapsamında sitenize gönderilmiş olan bir backlink ile karşı karşıya olabileceğinizi de elbette bir kenarda bulundurmalısınız. Bu linkin yabancı site olması halinde süreç bir hayli uzayabilir. Bu süreçte aylardır emek verdiğiniz siteniz büyük bir zarar da görebilir. Sadece bu açıdan baktığınızda dahi, backlink kontrolünün ne denli mühim olduğu sonucuna varabilirsiniz. İşte bu noktada devreye Google tarafınan sunulan link reddetme aracı giriyor. Ancak öncesinde, az önce dikkat kesilmenizi sağlayan konuya biraz daha ışık tutalım.

Siteye Yapılan Anti Seo Çalışması Nasıl Anlaşılır?

Özellikle nedenini bilmediğiniz, ani bir düşüş ile karşılaşmanız durumunda şüphelenmeniz gereken ilk unsur, anti seo çalışması olmalıdır. Peki, sitenizin anti seo ile karşı karşıya kaldığını nasıl tespit edebilirsiniz. İlk olarak dışarıdan gelen linkleri kontrol etmeniz gerekir. Bu analiz çalışmasında kullanabileceğiniz ve gayet de faydalı olduğunu belirtebileceğimiz 2 araç bulunuyor. Bunlar “Open Site Explorer” ve diğeri de “Ahrefs” adın taşıyor.

  • Open Site Explorer

Bu aracın en önemli özelliği, Google algoritmaları değiştikçe sistemini güncelliyor olması… Ayrıca seo araçları içerisinde en iyisi olduğu da söylenir. İlgili alana sitenizin adresini yazıyorsunuz ve hangi bağlantıların link olarak sitenize geldiğini hızlı bir biçimde görebiliyorsunuz. Her siteye spam skoru veriyor bu kapsamda size öneride bulunuyor. Söz konusu backlink zararlı mı, son kararı yine siz veriyorsunuz.

“Denemek lazım” diyenler için URL: https://moz.com/researchtools/ose

 

  • Ahrefs

Bu araç da yine sitenize gelen linkleri incelemenizi sağlıyor ve farklı olarak daha fazla detay sunuyor. Bu araç da belirli bir puan kapsamında sitelerin özellikle kalitesini değerlendiriyor. Çeşitli kriterler doğrultusunda puan vererek düşük skorlu backlinkleri mercek altına alabilmenizi sağlıyor. Sadece bu linklere göz atıp reddetme imkanınız oluyor.

“Bir bakayım” diyenler için URL: http://www.ahrefs.com/

 

Bağlantı Reddetme (Disavow Links) Nasıl Kullanılır?

Yukarıdaki araçları kullanarak siteniz için zararlı olabilecek linkleri tespit ettiniz. Şimdi sırada bu linkleri reddetme aşaması var. Bir metin belgesi açarak reddetmek istediğiniz linkleri dosyaya kaydedin. Sonrasında ise reddetme işlemini yapabilirsiniz. Bu durumda 2 seçeneğiniz var; siteye dair tüm sayfalardan gelen bağlantıları reddetmek ve diğer seçenek de sayfa bazlı linkleri reddetmek.

  • Siteye Dair Tüm Sayfalardan Gelen Bağlantıları Reddetmek

Sitenin birden fazla sayıda sayfası sizin sitenize bağlanmış olabilir. Bu durumda tüm sayfaları tek tek reddetmek için uğraş vermenize ve zaman harcamanıza gerek yok. Yapmanız gereken URL’den gelen tüm backlink sayfalarını reddetmeniz olacak. Bunun için izlemeniz gereken yol ise şöyle: “domain: siteadi.com”

  • Sayfa Bazlı URL Reddetme

Eğer tek bir sayfaya ait olan linki reddetmeniz gerekirse, bu durumda ilgili satıra URL adresini ekleyin. Bu yeterli olacaktır.

Az önce açtığınız ve linkleri kaydettiğiniz metin dosyasına söz konusu bağlantılara dair çeşitli bilgiler de ilave edilebiliyor. Bunun için farklı bir satıra "#" yazmanız ve İngilizce olarak doldurmanız gerekir. Örnek verelim;

# siteadi.com ( Açıklama )

http://www.siteadi.com/destek/

domain:siteadi.com

Ardından ziyaret etmeniz gereken link ise bu:

https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main

URL reddetme işlemini yapmak istediğiniz alan adını seçin ve “submit” bölümüne tıklayın. Bu sayede Google tarafından söz konusu link bağlantılarının geçersiz sayılması için gerekli çalışmayı tamamlamış oluyorsunuz.

Yazar Mert ASLAN
Mert ASLAN

2007 yılından beri birçok farklı web projesi içerisinde yer aldım. Kendi pazarına hakim birçok büyük markanın SEO projelerini yürüttüm ve yürütmeye devam ediyorum.


DETAY