Kapat

ARAMA AĞI (SEARCH) REKLAMLARI

Arama ağı reklamları, Google tarafından faaliyete geçirilmiş bir hizmettir. İşletmeniz için gerekli olan potansiyelli müşterileri (geri dönüş sağlayacak), Arama Ağı reklamlacılığı ile bulabilirsiniz. Google Ads ile hazırlayacağınız reklam türünde reklamlarınızı yayınlamak için; Belirli bir bütçe ayırmalı ve hedef kelime araştırma yapılmalıdır.

Dijital Pazarlamanın en önemli etkenlerinden biri olan, ‘’ Arama Ağı Reklamları ‘’ Google Algoritması tarafında çeşitli alanlarda yer edinebilir. Google Ads ile beraber yürütülen bu algoritma da : Sitenizi ziyaret edecek hedef kitlenin reklamlarınıza tıklamasına göre ayırdığınız bütçeden miktar çekilecektir.

Arama Ağı Reklamları Nerede Gözükür ?

Arama Ağı reklamları, Google arama sonuçları sayfasında ilk 4 sırada yer alır. Devamında organik arama sonuçları ve bazı durumlarda en alt sıralarda da 4 adet reklam gözükebilir. Toplamda 8 firmanın reklamını gösterebileceği bu durum, Reklam verenlerin en çok tercih ettiği reklam türüdür.

arama ağı reklamı

 

Google Arama Ağı Reklamlarında İlk Sıraya Nasıl Çıkılır ?

Google tamamen kullanıcı odaklı çalışan bir sistemdir. Reklam verenden çok kullanıcının aradığı hedef kelimelerle ilgili sonuçların gösterilmesini benimsemiştir. Bu yüzden sizin Google’ye  değil, Kullanıcıya odaklanmalısınız. Google sizi adım adım takip edecektir. Gösterdiğiniz reklamla websitenizin ilgisini, Sitenizin farklı alanlara yönlendirme yapması gibi çeşitli alanlarda gözü üstünüzde olacaktır. Tüm bu olasılıklara göre reklamınızı ilk sırada yer alıp almamasına karar verecektir.

Arama Ağı reklamlarında bütçenizde ilk sırada yer edinmenize yardımcı olan bir faaliyettir. Geri dönüşüm başına vereceğiniz miktar, arttıkça reklam konumunuzunda yeri artacaktır.

 

Arama Ağı Reklamcılığının Size Katacağı Değerler:

Zamanınızı kontrol altında tutar: Google Ads tarafından websiteniz tamamen bir tarama altında olacaktır. Hangi ürünlerde etkileşim yüksek olduğunu ve Sizin için gerekli kelimeleri belirlemenize yardımcı olarak zamanda tasarruf yapmanıza katkı sağlayacaktır.

Potansiyelli müşterileri bulacaktır: Google aramalarında farklı bir kelimeleyi arayan bir kullanıcının karşısına sitenizin ilgi düzeyine göre gösterim yapacaktır.

Raporlanabilir olması: Google Ads üzerinden yapacağınız tüm işlemleri kayıt altına alarak yükseliş ve azalışlarınızı rapor halinde alabilirsiniz.

İşletmenizi globalleştirebilir: Doğru adımları ve doğru hedef kitleleri beliryebilirseniz, İşletmenizin adını tüm Dünya da geçirebilirsiniz.

 

Google’nin aktif olarak sürdürdüğü online reklamcılık işletmenizin internet dünyasında gelişmesine önemli bir derecede katkı sağlayacaktır.

 

 

GÖRÜNTÜLÜ REKLAM AĞI

Diğer reklam türleri gibi Google Adwords’un bir elemanı olan Görüntülü Reklamcılık tamamıyla görsellere dayanan bir sistematiktir.

Görüntülü Reklam kendi içerisinde birden fazla türe ayrılır. Gmail’e gelen bir reklam veya youtube karşımıza çıkan görüntülü reklamlar gibi, Yada Google’ye ait olmayan blog, haber siteleri gibi platformlarda da sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.  Teknoloji dünyasının yeni nesil gelişimleriyle birlikte önemi daha da artan, Görüntülü reklamcılık marka bilinci oluşturma ve performans arttırma yönünden oldukça etkilidir.

 

Görüntülü Reklam Ağında Hedef Noktası Belirlemek

Görüntülü Reklamcılığın en önemli noktası doğru hedef kitleyi belirlemektir. Bunun için bazı gereksinimler vardır :

 • Doğru anahtar kelimeleri seçmek: Google Adwords ‘’ Anahtar Kelime Planlayacısı ‘’ ile doğru kelimeleri bulmalısınız. Bulduğunuz kelimeler sizi Görüntülü Reklamcılık’da doğru sitelere ve doğru alanlarda reklamınızın gösterilmesini sağlayacaktır.

 • İhtiyacınız Olan Kitle: Yerleştirme hedef türünü kullanarak doğru kullanıcıların bulunduğu websiteleri seçerek, Görüntülü Reklamlarınızı seçtiğiniz sitelerde yayınlatabilirsiniz. Sadece websiteler ile kısıtlı olmayan bu seçim türünde canlı yayın siteleri ve video platformlarında da aynı işlemleri uygulayabilirsiniz.

 • İlginç görseller kullanmak: Görüntülü Reklam Ağında Görsellerin yanısıra metinsel ve video tarzında da türler gösterilebiliyor. Bu türleri ilgi çekici yaparak hedef kitlenin reklama tıklamasını sağlayabilirsiniz. İlgi çekici yapmanız için gerekli en önemli objeler canlı ve sıcak renkler kullanmak ve cisimlerden yararlanmak.

 

Görüntülü Reklam da Hedeflenen Kitleye Hangi Reklam Birimleri Gösterilir ?

Görüntülü Reklamlarınızı: video içerisine veya websitelerine banner, küçük afişler, pop-up tarzında yayınlatabilirsiniz. Bu türlerin yanısıra gmail ile de görüntülü reklam yayınlayabilirsiniz.

 

Gmail ve Görüntülü Reklam İlişkisi

E-Ticaret siteleri başta olmak üzere gmail en güzel reklam biçimidir. Buna katmak olarak Görüntülü Reklamcılık’da katılınca sitenize geri dönüşüm kaçınılmaz olmaktadır. Gmail’de  görüntülü reklam vermek istiyorsanız aynı şekilde hedeflemeyi yapmalı ve işlemleri uygulamalısınız.

Mail adreslerini nereden bulacağım ? sorusunun cevabı oldukça basit yine aynı sistem üzerinden veya çeşitli programlarla da anahtar kelime araştırması yapıp bu kullanıcıların mail adreslerini bir süzgeçten geçirebilirsiniz. Bu şekilde aktif kişilerin mail adreslerini bulabilirsiniz.

Gmail reklamlarında geri dönüşüm başı ortalama 0.15 gibi bir miktar harcanmaktadır. Sizlerden extra bir ücret talep etmemesi bu reklam türünün yaygın bir biçimde kullanılmasına olanak sağlıyor.

 

 

ALIŞVERİŞ REKLAMLARI

Google Alışveriş reklamları online işletmenizin hem ürün veya hizmet satışını artırır hemde fiziksel performansınızı artırmaktadır. Benzer ürün veya hizmet arayan potansiyelli müşterilere ürünlerinizi sunabilmektedir.

Google Adwords sayesinde bu reklam türünde ilgi düzeyine göre ürün aranma hacimlerinde ilk sıralarda yer alabilirsiniz. Alışveriş Reklamlarının en önemli özelliği ise ürününüzün metinsel biçimin yanı sıra direk ‘’ görsel bir biçim ‘’ şeklinde de kullanıcıların karşısına çıkabilmektedir.

 

Alışveriş Reklamları Neden Tercih Edilmelidir ?

 • Alışveriş reklamları kullanıcıların daha çok sevdiği tarzda bir reklam türüdür. Görsel açıdan ve direk yönlendirme olanağı kullanıcılara cazip geliyor.

 

 • Google Alışveriş reklamlarında tek bir kurulum yaparak sadece haftalık veya aylık olarak ürün güncelleme yapmanızın yeterli olması

 

 • Ürün bilginiz içerisinde geçen herhangi bir anahtar kelime sizin ürünüzün Google aramalarında otomatik olarak gösterilmesini sağlar. Doğru kullanıcıları da size gösterecek olan bu sistem işletmenizin kazanç potansiyelini artıracaktır.

 

Ürün Listeleme Reklam Türü Nedir?

Google alışveriş reklamları içerisinde yer alan ‘’ Ürün Listeleme ‘’ Google aranma sonuçları sayfasında ilk sırada olan görsel, satın al biçimindeki reklam türüdür. Satın alma odaklı olan ve bu sıfat ile kullanıcı karşısına çıkan bu reklam türünde ürün görseline tıklayan kullanıcı websitenizi ziyaret eder.

 

Adwords ile Alışveriş Reklamı Kampanyası Oluşturmanın Yararları ?

Alışveriş reklamlarınıda, Adwords sayesinde daha yüksek kitledeki kullanıcılara ulaşabilirsiniz. En önemli detayı ise gereksiz tıklanmaların Alışveriş reklamları dönüşüm odaklı olduğundan minumum seviyede olmasıdır. Ve tüm bu gerçekleşen işlemlerin Adwords sayesinde rapor alabilmeniz, Bu yöntemi kullanmanız için gerekli bir sebebdir.

 

Merchant Center Nedir ?

İşletmenizin online ticaret bilgilerini Google ye bildirildiği sisteme Merchant Center denir. Merchant hesabı oluşturmak için gmail hesabınızın olması gerekmektedir. Üye olduktan sonra Google Adwords hesabıyla Merchant Center hesabınızı birbirine bağlamanız gerekecetir. Kısacası Alışveriş Reklamları için 3 lü bir üçgen bulunmaktadır. ( Google Adwords – Merchant Center – Alışveriş Reklamları ( ürün listeleme vb.) )

YENİDEN PAZARLAMA

Daha önceden ziyaret ettiğiniz bir websitesinin reklamları, Farklı sitelerde görünmesinde ki etkene yeniden pazarlama denilmektedir. Diğer bir adı olarakda tanımlayabileceğimiz re-Marketing size önceki çerezleri ( ziyaretlerinizi ) yeniden sunuyor.

Dijital Pazarlama sektörünün temellerinden biri olan yeniden pazarlama websitede ki davranışlarınıza göre şekil almaktadır. Örneğin: Bir alışveriş sitesinde zaman geçiren ama ticaret gerçekleştirmeyen kişiye farklı siteleri ziyaret ettiğinde alışveriş yapmadığı sitenin reklamlarını sürekli olarak göstermektedir. E-Ticaret sistemi kullanan girişimcilerin mutlaka yeniden pazarlamayı hedef almaktadır.

 

YENİDEN PAZARLAMA NE ZAMAN KULLANILMALIDIR ?

E-ticaret siteleri başta olmak üzere tüm websiteleri bu yöntemi kullanmalıdır. Ne zaman kullanacaklarını ise ziyaretçilerin durumuna göre belirlemelisiniz. Bazı önemli yeniden pazarlama zamanları :

 • Sitenizdeki formu doldurmayan kullanıcı
 • Alışverişi tamamlamayan kullanıcı
 • Sitenizden hemen çıkan kullanıcı

Bu 3 türden ziyaretçi varsa yeniden pazarlama yöntemi kullanmanızda fayda var.

 

YENİDEN PAZARLAMA YÖNTEMLERİ

 • E Posta yollayarak yeniden pazarlama sitenizi ziyaret eden ancak herhangi bir işlem gerçekleştirmeyen kullanıcılara özel indirim veya herhangi bir kampanya hediye edileceğini vaat ederek, Kullanıcıyı yeniden müşteriniz olmasını sağlayabilirsiniz.

 • Mobil ile yeniden pazarlama mail yöntemi kadar etkili olmasada kullanıcıların telefonuna mesaj yollayarak veya arayıp kampanyalardan haberdar ederek müşteriyi tekrar kazanabilirsiniz. Ama unutulmamalı ki bu yöntem kullanıcılarda negatif bir hava oluşturuyor, son zamanlarda da pek tercih edilmiyor.

 

 • Google adwords ile yeniden pazarlama alışveriş reklamlarının işlevsel elemanlarından biri olan Merchant Center ile Adwordsu kullanarak kullanıcılara ürünleri görsel olarak yeniden pazarlayabilirsiniz.

 

YENİDEN PAZARLAMADA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

 • İşlemini Bitirmeyen Müşteriler: Sitenizde belirli bir zaman harcayan ve ürün alıp sepete kadar gidip ödeme yapmadan siteden çıkan kullanıcıları odak almaktadır. Bu müşterileri kaçırmamak için sepet koduna direk indirim kodu sağlayabilirsiniz.

 • Devamlı Müşterilerinize Olanaklar Sağlayın: Bu tarzda ki müşteriler altın yumurtlayan tavuk niteliğindedir. İşletmenizin devamlılığı için bu türdeki müşterilere belirli zaman aralıklarıyla promosyanlar verin

 • Doğru Cümleler Kullanın: Reklamlarını ilgi çekici olması yanında cümlelerinizi davetkar bir biçimde yalın bir halde seçici olarak kurun. Bu şekilde müşteri memnuniyeti artacaktır.

EVRENSEL UYGULAMA REKLAMLARI

Uygulamanızı Google, Youtube, Google Play gibi platformlarda binlerce kişiye tanıtmaya yarayan reklam modelidir. Diğer reklam türleri de bu reklam modeline destek olur örneğin: Görüntülü reklamcılık gibi uygulamanızı tanıtan reklam modülleri.

Sizin uygulamanıza benzer uygulamaları arayan kullanıcıların karşısına bu alana reklam vererek ilk sırada karşısına çıkabilirsiniz. Böylelikle uygulamadaki etkileşim ve indirim sayılarını artırabilirsiniz.

 

Uygulamın Etkileşimi Nasıl Artırılır ?

Uygulamının tanıtımını ve indirilme sayılarını artırmanın en güzel yollarından birkaçı: Arama ağı reklamı ve Görüntülü reklamcılığı modüllerini kullanmaktır. Tanıtım için Arama ağını, İndirilme sayısının artırılması için Görüntülü reklamlar oldukça önemlidir. Ayrıca Google Adwords üzerinden de anlık rapor alabilir ve düzenlemeler yapabilirsiniz.

Bu reklamlar sayesinde kullanıcılar herhangi bir modüle tıkladığında direk Google play üzerinden indirilme noktasını yönlendirilecektir.